Editors and Staff |
Optics Express, Vol. 18, Iss. 13 pp. 13309-14310 |
Editor-in-Chief | ||
C. Martijn de Sterke | University of Sydney | |
Deputy Editors | ||
Miguel Alonso | University of Rochester | |
John Dudley | Universite de Franche-Comte | |
F. Javier Garcia de Abajo | Instituto de Optica | |
Bernard Kippelen | Georgia Institute of Technology | |
Guifang Li | University of Central Florida | |
James Leger | University of Minnesota | |
Colin McKinstrie | Alcatel Lucent | |
Brian Orr | Macquarie University | |
Associate Editors | ||
Nail N. Akhmediev | Australian National University | |
Jacques Albert | Carleton University | |
Victor Arrizon | Inst Nat Astrofisica Optica Electronica | |
Vasily N. Astratov | University of North Carolina at Charlotte | |
Konrad Banaszek | University of Warsaw | |
Julie L. Bentley | University of Rochester | |
Pierre Berini | University of Ottawa | |
Martin J. Booth | University of Oxford | |
Glenn Boreman | University of Central Florida | |
Alexandre Bouhelier | Université de Bourgogne | |
Jim Burge | University of Arizona | |
David Burns | University of Strathclyde | |
Hamid Dehghani | University of Birmingham | |
Mark R. Dennis | University of Bristol | |
Gilles Dennler | Konarka Technologies | |
Christophe Dorrer | University of Rochester | |
Mark Dubinskii | US Army Research Laboratory | |
Andrew Ellis | University College Cork | |
Stefan Enoch | Centre National de la Recherche Scientifique | |
Xudong Fan | University of Michigan | |
Javier Garcia-Monreal | Universitat de Valencia | |
David Gerwe | Boeing Company | |
Philippe Goldner | Ecole Nationale Superieure de Chimie de Paris | |
Chunlei Guo | University of Rochester | |
Julio C. Gutiérrez-Vega | Tecnologico de Monterrey | |
Ingmar Hartl | IMRA America Inc. | |
Seppo Honkanen | Helsinki University of Technology | |
Guillaume Huyet | Tyndall National Institute | |
Yoonchan Jeong | University of Southampton | |
Peter Uhd Jepsen | Technical University of Denmark | |
Norbert Kaiser | Fraunhofer Institute for Applied Optics and Precision Engineering IOF, Jena | |
Inuk Kang | Bell Labs, Alcatel-Lucent | |
Magnus Karlsson | Chalmers University of Technology | |
Martti Kauranen | Tampere University of Technology | |
Sin-Doo Lee | Seoul National University | |
Yong-Hee Lee | Korea Advanced Institute of Science and Technology | |
Gerd Leuchs | University of Erlangen-Nurenberg | |
Hanli Liu | University of Texas in Arlington | |
Xiang Liu | Alcatel-Lucent | |
Hanne Ludvigsen | Helsinki University of Technology | |
Curtis Menyuk | University of Maryland, Baltimore County | |
Daniel M. Mittleman | Rice University | |
Niels Asger Mortensen | Technical University of Denmark | |
Paul E. Murphy | QED Technologies | |
Satoru Okamoto | Keio University | |
Takashige Omatsu | Chiba University | |
Namkyoo Park | Seoul National University | |
Stanley Pau | University of Arizona | |
Matthew A. Pelton | Argonne National Laboratory | |
Gabriel Popescu | University of Illinois at Urbana-Champaign | |
Alexander M. Popov | Moscow State University | |
Michelle Lynn Povinelli | University of Southern California | |
Philippe Réfrégier | Ecole Centrale de Marseille | |
Vitor Schneider | Corning, Inc. | |
Christian Seassal | Ecole Centrale de Lyon | |
Dmitry V. Skryabin | University of Bath | |
Adrian Stern | Ben Gurion University of the Negev | |
Thomas Südmeyer | ETH Zurich | |
Paola Taroni | Politecnico di Milano | |
Thierry Taunay | OFS Laboratories | |
Limin Tong | Zhejiang University | |
Vasan Venugopalan | University of California, Irvine | |
Ping-kong Alexander Wai | The Hong Kong Polytechnic University | |
Roland Winston | University of California - Merced | |
Maciej Wojtkowski | Nicolaus Copernicus University | |
Yoshiaki Yasuno | University of Tsukuba | |
Anatoly Zayats | Queen's University of Belfast | |
Jie Zhang | Institute of Physics, Chinese Academy of Sciences | |
Xiang Zhou | AT&T Corporation | |
Advisory Editors | ||
Charles Matson | Air Force Research Laboratory | |
Shu Namiki | Nat'l Inst. of Adv. Industrial Science & Technology | |
OSA Staff | ||
John Childs, Ph.D. Senior Director of Publications |
||
Meghan Cook Peer Review Coordinator |
||
M. Scott Dineen Deputy Senior Director, Publications |
||
Bravetta Hassell Peer Review Assistant |
||
Sharon Jeffress Managing Editor |
||
Jennifer Mayfield Electronic Publishing Director |
||
Theresa Miller Electronic Production Editor |
||
Lynne Sturtz Electronic Production Editor |
||
Victoria Tesfamariam Electronic Production Editor |